kaufland

kaufland hokejova kniha banner l

kaufland hokejova kniha banner r

Platobnou kartou zaplatíme o 4 miliardy viac ako vlani

Zo všetkých platieb, ktoré sa v súčasnosti zrealizujú, je 40-percent bezhotovostných. Je Slovensko na dobrej ceste stať sa bezhotovostnou krajinou? Kedy sa tak stane?


Kartami vydanými na Slovensku zaplatíme v tomto roku 560-milión ráz a utratíme pri tom spolu až 28 miliárd €. Tvrdí to Združenie pre bankové karty a dodáva, že v porovnaní s vlaňajškom dôjde k zaujímavému nárastu. V roku 2017 totiž Slováci zrealizovali 481 miliónov transakcií, pričom minuli 24 miliárd €.


„Zo všetkých platieb, ktoré sa v súčasnosti zrealizujú, je 40-percent bezhotovostných, hotovosť tvorí 60-percent. Tento pomer sa neustále mení v prospech platieb kartami, no kým sa zo Slovenska stane bezhotovostná krajina, čaká nás ešte dlhá cesta. Zapracovať musíme napríklad na prenikaní technológií do malých miest, kde ešte stále pretrváva akási nedôvera v platby kartami,” hovorí Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty.


Aj z tohto dôvodu realizuje Združenie pre bankové karty projekt DEŇ BEZ HOTOVOSTI. Jeho cieľom je posunúť Slovensko bližšie k svetovým trendom bezhotovostných, mobilných či online transakcií a s tým spojenou väčšou ochranou našich peňazí.


DEŇ BEZ HOTOVOSTI poukazuje na to, že platenie kartou je bezpečnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie ako platenie hotovosťou a je tiež plusom pre samotný štát. Bezhotovostný platobný styk je totiž jedným z nástrojov, ako sa dá eliminovať podiel šedej ekonomiky, teda nelegálneho pohybu peňazí, ktoré štát nemá registrované vo svojich záznamoch.


Platobná karta je už dnes štandardom a odborníci, ako aj kartové spoločnosti predpokladajú ich stabilný rast.
„Dá sa očakávať trend digitalizácie kariet, ktorý môže v blízkej budúcnosti znamenať vydávanie väčšieho počtu digitálnych kariet ako fyzických. Zároveň vidíme, že Slováci sú veľmi aktívni v nakupovaní a platení na internete, kde objemy útrat rastú dvakrát rýchlejšie ako vo fyzickom svete,“ uvádza Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre SR a ČR. Ako dôležitý krok pre celoplošné prijatie mobilných platieb uvádza M. Gajdoš spustenie služby Google Pay na Slovensku.
„Táto služba posunula zákaznícku skúsenosť držiteľov platobných kariet na celkom novú úroveň. Vďaka digitalizácií platieb očakávame desaťnásobné zvýšenie počtu zariadení do roku 2020, ktoré budú platby prijímať, alebo bude možné s nimi platiť. Mobilné platby budú ďalšou veľkou revolúciou v platení na Slovensku,” dopĺňa M. Gajdoš.


Platby kartami sa neustále vyvíjajú. Je tomu 10 rokov, čo Slováci začali platiť bezkontaktne, pričom tento spôsob platby naberal na obľúbenosti a dnes sú prakticky všetky transakcie bezkontaktné.


„Spustenie Google Pay bolo štýlovým darčekom k desiatemu výročiu bezkontaktných transakcií. Dobré prijatie svedčí o tom, že Slováci si veľmi dobre osvojujú platobné inovácie a že popularita kariet rastie. Preto chceme uviesť aj ďalšie možnosti platenia mobilom či platobnými náramkami a rozširovať budeme aj digitálne platenie cez QR kód Masterpass,” vysvetľuje Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre SR, ČR a Rakúsko.

 

Ako dodáva, najväčší pokrok je ale v rastúcom záujme verejného sektora o bezhotovostné platenie: „V praxi sa zavádzajú platobné karty napríklad na úradoch či v doprave, kde predstavujú pohodlnejšie, bezpečnejšie a lacnejšie odbavenie cestujúcich. Pripravuje sa tiež niekoľko ďalších projektov kariet vo verejnom sektore. Slovensko je v celosvetovom meradle pre Mastercard kľúčový líder pre zavádzanie týchto inovácií.”

 

DEŇ BEZ HOTOVOSTI je unikátny projekt, ktorý na Slovensku rozbieha Združenie pre bankové karty. Partnermi projektu sú Ministerstvo financií SR, kartové spoločnosti Mastercard a Visa, ako aj technologický gigant Samsung či HN konferencie (konferencie Hospodárskych novín). Akcia sa koná pod záštitou Richarda Rašiho, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Cieľom projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI je posunúť Slovensko bližšie k svetovým trendom bezhotovostných, mobilných, či online transakcií a s tým spojenou väčšou ochranou našich peňazí.


Zdroj: Združenie pre bankové karty

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

Software na riadenie zásob naprieč celým dodávateľským reťazcom

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail