kaufland

kaufland hokejova kniha banner l

kaufland hokejova kniha banner r

K pokutám za dvojakú kvalitu sme o krok bližšie

Slovensko i slovenská agrárna diplomacia zaznamenali v boji proti dvojakej kvalite výrazný zlom. Európska Komisia dnes predstavila znenie takzvaného legislatívneho balíčku.


„Nová dohoda pre spotrebiteľov“. Ten zavádza do smernice o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu aj pojem dvojaká kvalita produktov. Tá sa tak stane postihovateľným konaním, za ktoré budú môcť národné orgány ukladať sankcie.


„Keď som na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva EÚ pred niečo viac ako rokom predstavila výsledky našich prvých testov a spustila tak boj proti dvojakej kvalite v EÚ, len málokto mi veril, že tento boj za spotrebiteľa je možné vyhrať. Dnes sa posúvane výrazne vpred a k pokutám za dvojakú kvalitu sme opäť o krok bližšie. Európska komisia pochopila, že je to vážny problém, ktorý v EÚ nemôžeme akceptovať,“ hovorí Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.


Dvojaká kvalita potravín je vážnym problémom tretiny krajín Európskej únie a predovšetkým jej východnej časti. Testy preukázali, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.


Čoskoro by malo podobnej praxi odzvoniť. Počíta s tým návrh smernice o nekalých obchodných praktikách, ktorý v stredu predstavila Európska komisia. Návrh stanovuje, že dvojaká kvalita je klamlivou činnosťou, ktorú budú môcť členské štáty postihovať. Týkať sa bude nielen potravinárskych, ale aj nepotravinárskych produktov.


„Zásluhou Slovenska sa o problematike dvojakej kvality potravín začalo diskutovať na najvyšších úrovniach EÚ. Tlak, ktorý sa nám podarilo vyvinúť s ďalšími dotknutými členskými štátmi dnešným dňom vyúsťuje do celoeurópskeho legislatívneho riešenia problému, ktorý tu existoval roky,“ uvádza G. Matečná. Posudzovanie jednotlivých prípadov bude v kompetencii národných kontrolných orgánov, za kontrolu potravín bude u nás zodpovedná Štátna veterinárna a potravinová správa. Výnimku by mohli dostať tie produkty, ktorých rozdiely v zložení vychádzajú z odlišných predpisov krajín alebo sú ovplyvnené dostupnosťou a sezónnosťou použitých surovín. Výrobcom alebo distribútorom usvedčeným z uplatňovania dvojakej kvality by mali hroziť sankcie. Tie sa v prípade závažných prehreškov môžu vyšplhať až na štyri percentá ročného obratu, ktorý dosiahnu v každom dotknutom členskom štáte.


Zmeny, ktoré majú skoncovať s dvojitou kvalitou potravín, musí ešte odobriť väčšina členských krajín v Rade EÚ. Dôležitú úlohu bude v celom procese zohrávať aj Európsky parlament, ktorý bude o návrhu paralelne rokovať na svojej pôde. Budúci mesiac plánuje tiež komisia predstaviť spoločnú metodiku testov na dvojakú kvalitu. Na základe nej budú môcť národné kontrolné orgány všetkých členských krajín postupovať jednotne pri skúmaní výrobkov. Slovensko uskutočnilo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín. Oba testy približne v polovici prípadov existenciu dvojakej kvality potvrdili.


Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

Software na riadenie zásob naprieč celým dodávateľským reťazcom

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail