Spoločnosti v Európe skrátili splatnosť faktúr o jeden deň

O rovný jeden deň sa podarilo spoločnostiam v Európe skrátiť termín splatnosti faktúr; ako v segmente koncových, tak aj biznis zákazníkov (B2C/B2B). Podľa štúdie „European Payment Practices“ bola v roku 2017 priemerná doba splatnosti 35 dní, rok predtým 36.


O čo sú kratšie lehoty splatnosti faktúr, o to je väčšia šanca, že dôjde k reálnym platbám. Na Slovensku dochádzalo minulý rok k uhrádzaniu záväzkov zo strany zákazníkov behom 36 dní (rok predtým 38 dní).


Výrazný rozdiel v stanovení lehôt splatnosti faktúr bol zaznamenaný medzi východoeurópskymi spoločnosťami v porovnaní s tými západnými. Priemerná doba splatnosti faktúr vo východnej Európe bola minulý rok 37 dní. Naproti tomu spoločnosti v západnej Európe akceptovali svojim zákazníkom len 33 dní.


„Môžem skôr odporúčať kratšie lehoty splatnosti tak, ako sú stanovené v západnej časti Európy. Platí totiž pravidlo, že dlhé lehoty splatnosti znižujú šance, že dôjde k reálnym úhradám,“ uvádza Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok.


Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ 2017 sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.


Zdroj: redakcia

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

RETAIL INNOVATIONS conference 2018

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail