Maloobchod ďalej rastie, spotreba domácnosti zostáva silná

Maloobchodné tržby naznačujú, že spotreba domácnosti zostáva silná aj v úvode posledného štvrťroka. Podľa údajov Štatistického úradu sa tržby v slovenskom maloobchode v októbri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,1% (sezónne očistené).


Dynamika ich medziročného rastu sa tak zrýchlila z revidovaných 5,1% (z pôvodných 7,4%) v septembri na 5,6%. Spotrebu domácnosti na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách regiónu strednej a východnej Európy, výrazne podporuje silný trh práce (klesajúca nezamestnanosť, dynamicky rastúce mzdy), ale aj zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera, ktorá sa nachádza výrazne nad dlhodobým priemerom, či stále nízke úrokové sadzby. Maloobchodné tržby sa tak v októbri priblížili na dostrel predkrízových maxím z roku 2008 - za priemerom roku 2008 zaostávali už len o 0,5%.


Rast tržieb si v októbri pripísali ako predajcovia v potravinovom, tak aj v nepotravinovom segmente. Tohtoročné dlhodobejšie trendy pritom nezmenil ani október. Tržby naďalej medziročne rastú najmä online predajcom (25,4%) a kamenným predajniam s výpočtovou technikou (24,0%). Naopak tržby klesajú stánkarom na trhoch (o -9,1% medziročne), ktorí posledné roky zvyčajne vykazujú rastúce tržby len počas predvianočného obdobia. Nepatrný pokles tržieb si v októbri opäť pripísali aj obchodníci s tovarom pre kultúru a rekreáciu (o -0,5% - knihy, hračky, športové potreby a pod.). V potravinovom segmente sa tržby zvyšujú o niečo rýchlejšie malým špecializovaným predajniam (5,0%), medziročný rast o 1,5% si však pripísali aj nešpecializované predajne s prevahou potravín (kam patria najmä obchodné reťazce), ktoré stále tvoria gro potravinových tržieb na Slovensku.


V októbri dynamicky rástli aj tržby v maloobchode s autami - tržby z predaja a údržby áut v októbri medziročne vzrástli až o 16,9% (oproti 11,3%). Kým v predchádzajúcich mesiacoch ťahali tržby v tomto segmente nahor najmä autoservisy, v októbri opäť výraznejšie narástli aj tržby zo samotného predaja áut, ktoré si medziročne polepšili až o 12%. Po slabšom septembri sa k medziročnému rastu vrátili tržby v slovenských reštauráciách, ktoré boli medziročne vyššie o 7,3%. Tržby slovenských hoteliérov sa medziročne nezmenili. Medziročné porovnanie tu však ovplyvňuje silný bázicky efekt, keď minuloročné EÚ predsedníctvo nafukovalo obsadenosť a tržby hotelov v druhej polovici minulého roka, najmä v okolí Bratislavy.


V úhrne sa tržby z maloobchodu, predaja a údržby áut, hotelov a reštaurácií v októbri medzimesačne zvýšili o 0,8% (prepočet UniCredit Bank, sezónne očistené), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 4,5% až na 7,1%.
Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom blízko pokrízových maxím. Slovenská ekonomika pokračuje v relatívne dynamickom raste, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce (rastúca zamestnanosť aj mzdy). Spotrebu domácnosti by navyše mali ďalej podporovať aj nízke úrokové sadzby. Z tohto dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v nasledujúcich mesiacoch.


Ľubomír Koršňák, analytik
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaseminar vybaveni prodejny 2018

 

Video

RETAIL INNOVATIONS conference 2018

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail