Za vianočnými nákupmi sa najviac oplatí vycestovať do Poľska

Do Vianoc ostáva necelý mesiac, predvianočná nákupná sezóna je v plnom prúde. Kam okrem Poľska sa oplatí vybrať Slovákom na predvianočné nákupy?


Cenová hladina sa naprieč krajinami Európy značne líši, závisí od viacerých faktorov, najmä však od ekonomickej (a kúpyschopnej) sily jednotlivých krajín. Ekonomický silnejšie, bohatšie, krajiny zvyčajne vykazujú aj vyššiu cenovú hladinu a naopak. Rozdiel je badateľný najmä v cenách služieb, kde cena práce neraz tvorí väčšiu časť koncovej ceny, a kde pri mnohých službách stále existujú prirodzené bariéry pohybu. V priemere sú tak služby v EÚ takmer dvakrát tak drahé ako na Slovensku, najdrahšie služby však nájdeme v krajinách mimo EÚ – v Nórsku a Švajčiarsku, kde sú približne 3-krát drahšie ako na Slovensku, z krajín EÚ v Luxembursku a Dánsku (2,7-krát drahšie ako na Slovensku). Naopak najlacnejšie služby sú v Albánsku (o polovicu lacnejšie ako na Slovensku), z krajín EÚ v Bulharsku (o 40% lacnejšie ako na Slovensku).


Rozdiely v cenách tovarov, ktoré sú pre vianočné nákupy podstatnejšie, sú predsa len naprieč krajinami Európy o niečo menšie. Najdrahšie tovary v Európe opäť síce nájdeme v Nórsku a Švajčiarsku, avšak oproti Slovensku sú v priemere drahšie „len“ o 50-60%, z krajín EÚ v Dánsku, kde sú drahšie o približne polovicu. Slovensko sa stále radí medzi krajiny EÚ s relatívne nižšími cenami tovarov, v priemere sú oproti priemeru EÚ nižšie o 20%, pričom len v 5 krajinách EÚ sú v priemere lacnejšie ako na Slovensku. Na smolu slovenských obchodníkov sú to výlučne blízke krajiny regiónu strednej a východnej Európy, a tak nákupná turistika ostáva u mnohých Slovákov stále v kurze. Ceny tovarov sa v priemere najviac podobajú tým slovenským v Chorvátsku, kde sú len o približne 1% vyššie ako na Slovensku, a v susednom Česku, kde sú o necelé 2% vyššie ako na Slovensku. Ešte minulé Vianoce si pritom mohli Slováci užívať lacnejšie vianočné nákupy aj v Česku, uvoľnenie kurzového režimu a následné posilnenie českej koruny (medziročne o takmer 6%), však nákupy u naši západných susedov výraznejšie predražili (v kombinácií s vyššou infláciu v Česku relatívne oproti Slovensku o viac ako 7%).


S vyššími cenami v prepočte na eura musia Slováci tento rok počítať aj u našich severných a južných susedov. Poľský zlotý totiž oproti minulému roku spevnel (o viac ako 5%), a tak ceny tovarov v Poľsku relatívne (oproti Slovensku) zdraželi o takmer 6%. Maďarský forint síce spevnel len nepatrne, ceny však u našich južných susedov takisto rástli o niečo rýchlejšie ako u nás a tak v porovnaní s minulým rokom relatívne zdraželi o približne 1%. Aj napriek tomu sa Slovákom stále za nákupmi oplatí vycestovať najmä do Poľska, kde sú ceny tovarov v priemere až o 17% nižšie ako na Slovensku, ale aj do Maďarska, kde sú nižšie v priemere o 9%.


Na druhej strane, švajčiarsky frank, nórska koruna, či britská libra sa v porovnaní s obdobím pred minuloročnými Vianocami voči euru oslabili. Nákupy v týchto krajinách pre eurových zákazníkov teda zlacneli (pre Slovákov po započítaní kurzového aj inflačného diferenciálu relatívne o 6% vo Švajčiarsku a Nórsku, resp. o 2% vo Veľkej Británii). Z eurových krajín zlacneli tovary najmä v Írsku (oproti Slovensku o takmer 2%), keď sa v miestnych cenách tovarov pravdepodobne nepriamo (cez dovozenú infláciu) premieta slabšia susedná libra. Aj napriek medziročne nižším eurovým cenám v týchto krajinách, za lacnými nákupmi sem Slováci pravdepodobne nevycestujú. Ceny tovarov sú tu totiž v priemere stále drahšie – od 13% vo Veľkej Británii až po 59% v Nórsku.

 

Ak sa pozrieme do ďalších vzdialenejších krajín, viac sa už Slovákom oplatí vycestovať za vianočnými nákupmi do Turecka. Turecká líra rovnako výraznejšie medziročne oslabila a hoci sa to prejavilo aj na raste lírovových cien, v prepočte na eura ceny v Turecku medziročne relatívne (oproti Slovensku) zlacneli o viac ako 9% a sú v priemere nižšie o takmer štvrtinu ako na Slovensku.


Vzhľadom na náklady na dopravu nákupná turistika predsa len prekvitá najmä so susednými krajinami, predovšetkým v prihraničných regiónoch. Najviac sa Slovákom oplatí vycestovať do Poľska. Lacnejšie ako na Slovensku sú tu najmä ceny potravín a nealko nápojov (o takmer 30%). Do Poľska sa však Slovákom oplatí vycestovať aj za nákupmi odevov, obuvi, domácich spotrebičov, či spotrebnej elektroniky. Výrazne lacnejšie ako Slovensko je aj Maďarsko, kam sa Slovákom oplatí vycestovať najmä za nákupmi odevov (lacnejšie o 21%). Naopak, porovnateľne drahé ako na Slovensku sú tu ceny obuvi (drahšie o 1%). Aj napriek citeľnejšiemu zdraženiu Česka pre Slovákov, aj u našich západných susedov ešte nájdeme položky, ktoré sú stále nepatrne lacnejšie ako na Slovensku – nealko nápoje o -7,5%, odevy a obuvi o približne 3%, spotrebná elektronika o 1%. Okrem nealko nápojov tu však cenový rozdiel takmer úplne zhltnú náklady na zmenu eur na české koruny, a tak pokiaľ Slováci nemajú aj korunové príjmy, pravdepodobne sa mi do Čiech neoplatí vycestovať ani za nákupom týchto inak lacnejších položiek.


Najdrahšou susednou krajinou Slovenska je dlhodobo Rakúsko, kde sú ceny tovarov oproti Slovensku v priemere vyššie až o 28%. Z tradičných vianočných nákupných položiek sú tu vyššie najmä ceny potravín (42%) a spotrebnej elektroniky (10%). Aj v Rakúsku však nájdeme položky, ktorých cenovky sa od tých slovenských v zásade nelíšia – ceny domácich spotrebičov sú tu vyššie len o 2% a ceny odevov sú tu v priemere približne rovnako drahé ako na Slovensku. Neraz rozdielny sortiment, či outletové predajne tak lákajú množstvo Slovákov na predvianočné aj do inak drahšieho Rakúska. Navyše, v Rakúsku ako v jedinej susednej krajine môžu používať eura, a tak sa vyhnú dodatočným nákladom na zmenu meny. Práve odevy sú pritom položkou spotrebného koša, ktorá je na Slovensku dlhodobo relatívne drahá - ich ceny sú najdrahšie spomedzi okolitých krajín a sú dokonca vyššie ako v priemere v EÚ o približne 3,5%. Podobne je tomu aj v prípade nealko nápojov, ktoré sú oproti priemeru EÚ drahšie až o takmer 7%, v ich prípade však platí, že spomedzi okolitých krajín sú ich ceny ešte o niečo vyššie v Rakúsku (o 5%).

 

Ľubomír Koršňák, analytik
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaseminar vybaveni prodejny 2018

 

Video

RETAIL INNOVATIONS conference 2018

Podcast

Ako najlepšie zužitkovať obmedzenie maloobchodných a distribučných spoločností?
zuzitkovat obmedzenie maloobchodnych spolocnosti retailmagazin podcast


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

 

Packaging Herald

Fashion Retail