Nedostatok vajec: Za súčasné problémy slovenskí producenti nemôžu

Za terajším nedostatkom vajec v Európe je fipronilová kauza, ktorá sa prevalila v lete v Holandsku, Nemecku a Belgicku. Uvádza sa v aktuálnom stanovisku Únie hydinárov Slovenska (UHS).


Kvôli tejto kauze museli zlikvidovať na farmách v týchto krajinách obrovské množstvá nosníc (ide o milióny kusov), a zároveň bolo treba stiahnuť z trhu milióny vajec nakazených škodlivým fipronilom, vrátane vaječných výrobkov (časť z nich objavili kontrolné orgány aj na Slovensku). To má za následok rast ich cien v celej Európe, napríklad v Holandsku medziročne o 90%, Nemecku o 70% a podobne je to aj v iných krajinách, vrátane Slovenska.


Slovensko je v produkcii konzumných vajec v ako jednej z mála agropotravinárskych komodít sebestačné, dokonca máme i nadprodukciu, ale na domácom trhu dokážu výrobcovia uplatniť iba 75 % . O tie ostatné obchodné reťazce nemali záujem, uprednostňovali neraz lacný dovoz malých vajec zo zahraničia. Preto pre viac ako štvrtinu vajec boli nútení slovenskí veľkoproducenti počas roka hľadať odbyt v zahraničí. Keďže tam majú uzatvorené zmluvy, plnia ich aj v tomto napätom období. A tak obchodné reťazce na Slovensku, ktoré počas roka uprednostnili dovozy pred domácimi vajcami, majú dnes problémy, lebo tento sortiment momentálne chýba v celej Európe. Dokonca aj v Poľsku, ktoré je veľmocou v produkcii vajec, majú v niektorých regiónoch ich nedostatok.


Navyše aj do mnohých stravovacích zariadení distribútori dovážali lacné vajcia zo zahraničia. Dnes také nie sú, preto prevádzkovatelia skupujú vo veľkom v maloobchodnej sieti, čo sa takisto podpisuje pod výpadky vajec v obchodoch.
V predvianočnom období je každoročne zvýšený záujem o vajcia, zákazníci sa predzásobujú, tento rok zrejme z obavy nedostatku vo väčšej miere.


Aj napriek všetkým týmto vplyvom sa slovenskí hydinári snažia zásobiť predovšetkým domáci trh. O tom, za akú cenu vajíčka spotrebitelia kupujú, o tom rozhoduje podľa stanoviska UHS obchod. Ten môže dopad cien zmierniť svojou maržou, ktorá je podľa hydinárov dlhodobo neprimerane vysoká.


Spotrebiteľ by sa mal pri nákupe orientovať neustále podľa krajiny pôvodu na škrupine vajíčka a nakupovať len vajcia zo Slovenska, ktoré sú bez akýchkoľvek škandálov, zakázaných látok, sú bezpečné, zdravé, kvalitné a pod neustálou kontrolou.


UHS predpokladá, že problémy s nedostatkom vajec v Európe môžu trvať do konca zimy, kedy začnú znášať nové sliepky v krajinách, kde museli zlikvidovať celé chovy nosníc. Ceny by mali kulminovať pravdepodobne v tomto mesiaci, čiže v novembri.


Zdroj: redakcia, Únia hydinárov Slovenska

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

RETAIL INNOVATIONS conference 2018


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

Packaging Herald

Fashion Retail


banner kniha co nemame neprodame