Záujem o platby kartou v maloobchode stále rastie

Počet platieb platobnými kartami v obchodoch rastie z roka na rok, a to dokonca rýchlejším tempom ako záujem o výbery hotovosti z bankomatov. 
Z údajov ČSOB vyplýva, že počet platieb na POS termináloch v obchodoch sa od začiatku roka zvýšil oproti vlaňajšku o 16 %, zatiaľ čo počet výberov hotovosti z bankomatov v rovnakom období nepatrne poklesol, a to o 1%. Mimoriadnej obľube sa vďaka svojej rýchlosti tešia bezkontaktné platby.
 
„Pod nárast popularity platobných kariet sa okrem komfortu platenia podpísalo určite aj to, že čoraz viac prevádzok využíva platobné terminály. Už to zďaleka nie sú iba veľké obchodné reťazce či čerpacie stanice, ale aj menší obchodníci. Z našich údajov pritom vyplýva, že klienti platia kartami najčastejšie v supermarketoch, obchodoch s potravinami, na čerpacích staniciach, v reštauráciách alebo obchodoch s oblečením,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
 
Zároveň sa z roka na rok zvyšuje obľuba bezkontaktných platieb. „Bezkontaktné platby tvorila aktuálne až 72-% podiel z celkového počtu POS platieb realizovaných klientmi ČSOB, zatiaľ čo vlani sme hovorili ešte o necelej polovici. Priemerná výška takejto platby je 15,53 eur,“ dodáva A. Jamborová.
 
Predstava, že platobnú kartu začínajú intenzívne využívať už „násťroční“, však úplne neplatí. Z prieskumu ČSOB a spoločnosti TNS medzi generáciou mladých totiž vyplýva, že kým medzi mladými vo veku od 16 do 19 rokov majú platobné karty iba 14-% zastúpenie, študenti vo veku od 20-26 rokov využívajú kartu v takmer tretine prípadov. V prípade mladých, ktorí už majú vlastný príjem, je tento podiel ešte vyšší.
 
Zdroj: ČSOB, redakcia 
 

facebook-ikonagoogle-plus-ikonatwiter-ikonayoutube-ikonaVideo

RETAIL INNOVATIONS conference 2018


PARTNERSKÉ MÉDIÁ

 

Retail News CZ

Packaging Herald

Fashion Retail


banner kniha co nemame neprodame